Opublikowany przez: Kasia P. 2018-05-25 11:01:41
Autor zdjęcia/źródło: Nadciśnienie w ciąży, zdrowie, brzuszek ciążowy @ Zaprojektowane przez Freepik
Każda przyszła mama jest inna, dlatego nadciśnienie w ciąży może mieć różne podłoże. Może ono występować jeszcze przed zajściem w ciążę. Może także być oznaką chorych nerek, serca, układu krążenia, czy problemów endokrynologicznych. Inne to nadciśnienie powodowane samą ciążą tzw. zatrucie ciążowe czy gestoza. Takie nadciśnienie w ciąży pojawia się zwykle po jej 20. tygodniu.
Najczęściej nadciśnienie w ciąży pojawia się u przyszłych mam, które mają ponad 35 lat oraz u kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka. Nadciśnienie pojawia się także częściej u mam z nadwagą, które już chorują na cukrzycę czy nerki. Jeśli nadciśnienie tętnicze występuje w bliskiej rodzinie przyszłej mamy to także jest ona w grupie zwiększonego ryzyka. Nadciśnienie ciążowe zwykle ustępuje kilka tygodni po porodzie.
Zdarza się że nadciśnienie w ciąży powodowane jest przez samą ciążę. Jak do tego dochodzi? Wciąż jest to kwestia w której lekarze mają wiele prawdopodobnych scenariuszy. Najbardziej znany tłumaczy, że dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy tkankami matki a tkankami dziecka. By utrzymać ciążę we krwi przyszłej mamy produkowane są substancje, które powodują, że tkanki płodu nie są odbierane przez organizm mamy jako obce. Nadciśnienie w ciąży powstaje wtedy kiedy ten mechanizm jest zaburzony. Dochodzi do niszczenia tkanek łożyska i wydzielania się u mamy substancji obkurczających naczynia krwionośne. W takim przypadku może także dojść do uszkodzenia nabłonka naczyń w nerkach, czego efektem jest białkomocz.
UWAGA! O nadciśnieniu w ciąży mówimy wtedy kiedy wartość ciśnienia przekracza 140/90 mmHg.
Kobiety, które jeszcze przed ciążą miały nadciśnienie przechodzą ciąże raczej normalnie, a nawet może dojść do wyrównania ciśnienia w ciąży. Czasami konieczne może być przyjmowanie bezpiecznych w ciąży leków. Z kolei jeśli mamy do czynienia z nadciśnieniem ciążowym, towarzyszącym nadciśnieniu obrzękom i białkomoczem to może dojść do różnych zagrożeń wpływających na przyszłą mamę i dziecko. Nadciśnienie w ciąży może powodować niedotlenienie i różne zaburzenia rozwoju dziecka, np. hipotrofię (zatrzymanie wzrostu płodu). Mamie grozi udar mózgu, zawał serca, niewydolność krążenia, a nawet tzw. rzucawka (przypomina atak epilepsji). Nie chodzi w tym momencie oczywiście o to by się bać, ale ważne jest by temat nadciśnienia w ciąży potraktować odpowiedzialnie i poważnie.
Nie jest tak, że mama z nadciśnieniem ma związane ręce. Możesz o siebie dbać w taki sposób, by zapobiec ewentualnym powikłaniom:
Uwaga! Przyszła mama może stresować się wizytą u lekarza i jest wtedy podatna na tzw. efekt białego fartucha. W wyniku stresu mama może mieć większe ciśnienie niż na co dzień w domu. Dlatego tak ważne są pomiary domowe.
Lekarz przepisze tobie leki jeśli ciśnienie będzie wyższe nić 140/90 mmHg. Jeśli na co dzień uda się utrzymać ciśnienie w granicach 150-160/100 mmHg, nie występuje białkomocz i nie ma obrzęków, a dziecko rozwija się prawidłowo, to nie będziesz musiała leżeć w szpitalu. Na patologię ciąży zostaniesz skierowana, jeśli ciśnienie będzie wyższe niż 160/100 mmHg, pojawią się zaburzenia rozwoju płodu lub białkomocz powyżej 0,5 grama na dobę.
Stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o siebie z troską, uwagą i wyrozumiałością. Nadciśnienie w ciąży nie należy do rzadkich przypadków i przechodzi przez nie wiele mam i tak jak ty boją się różnych zagrożeń. Jednak ufając lekarzowi i współpracując z nim będziesz mieć wszystko pod kontrolą.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.